Robert Almgren, NDU.
© Expo

Färre deltagare i Salemmarschen

Publicerad 2005-12-10

Årets upplaga av Salemmarschen minskade återigen i antal deltagare. Talen var inte lika hetsiga som under de två senaste åren. Samtliga större nazistiska organisationer var representerade. Hela arrangemanget filmades av polisen och en företrädare för Justitiekanslern var även på plats ute i Salem.

Mellan 1200 och 1300 personer gick under lördagskvällen i den så kallade Salemmarschen. Det betyder att antalet deltagare fortsätter att minska. Fram till 2003 ökade antalet för varje år, men från toppåret 2003 minskade antalet deltagare med 600 till sammanlagt 1400 personer 2004.

Inför årets marsch hade polisen meddelat att de tänkte spela in och filma talen för att se om någon gjorde sig skyldig till hets mot folkgrupp. Med ute i Salem var en representant för Justitiekanslern. Något som möjligen bidrog till att talen inte var lika hotfulla i år.

Konferencier vid årets marsch var Dan Eriksson, tidigare vice ordförande i Nationaldemokraternas ungdomsförbund, NDU. Talarna hämtades från organisationerna bakom marschen: Henrik Johansson från Nordiska Förbundet, Anders Ärleskog från Nationalsocialistisk Front, Robert Almgren från NDU och Magnus Söderman från Svenska Motståndsrörelsen. Samtliga tal kretsade runt ämnet "det svenskfientliga våldet", som utövas genom en "etnisk ockupation". Sista talare var Lutz Giesen från tyskland, oberoende nationalsocialist.

Magnus Söderman sade bland annat att statsminister Göran Persson skulle ställas inför en "folkdomstol" efter "Sveriges befrielse" för att "svenskar mördas och våldtas".
Anders Dalsbro

Verktyg:

Krav på åtgärder mot antisemitisk politiker

Ungerns ansvar förnekades. Jobbiks utrikespolitiske talesperson Martin Gyongyosi ifrågasatte förra veckan Ungerns roll i förföljelsen av judar. Uttalandet har fördömts av landets utrikesdepartement och Kristdemokrater. Socialistledaren Attila Mesterhazy kräver att utspelen även får politiska konsekvenser.

Utesluts från SD efter moskéuttalande

"Jag ställde krav". Sverigedemokraten Lennart Carlström utesluts ur partiet efter att han i SVT uttalat sig om bland annat Moskébyggen. Carlström lämnar efter beskedet Härnösands kommunfullmäktige.

Polisen utreder hatbrott efter trakasserier

Utsatts i hemmet. En 25-årig i Virserum i Småland polisanmälde för ett par veckor sedan att han trakasserats av en grupp män på grund av att han är homosexuell. Polisen uppger nu att de inleder en utredning.