070905_inr_smr.jpg\

Svenska motståndsrörelsen har varit inblandade i flera våldsamma sammandrabbningar med antifascister senaste veckorna.
Foto: Expo

Nazister anhållna för försök till mord

Publicerad 2007-09-05

Två personer i kretsen kring Svenska motståndsrörelsen greps och anhölls under gårdagen misstänkta för försök till mord. Misstankarna gäller knivdådet vid Slussen, där en antifascist knivskars av aktivister från Svenska motståndsrörelsen.

- Jag kan bekräfta att vi har gripit två män för händelsen vid Slussen i lördags, säger Ylva Aldén på polisens våldsrotel.

De anhållna är 22 år och 32 år. 22-åringen är sedan tidigare känd som våldsam. Han har bland annat dömts för flera fall av misshandel, våld mot tjänsteman, olaga hot och hets mot folkgrupp. Förra året dömdes han till sex månaders fängelse för misshandel. 22-åringen har under flera år varit aktiv i den nazistiska organisationen Svenska motståndsrörelsen.

Det var i samband med att Svenska motståndsrörelsen lördagen den 1 september hade en manifestation i centrala Stockholm som en person blev attackerad med kniv och stucken i nacken. Gruppen tog under söndagen på sig ansvaret för knivdådet genom en artikel på sin hemsida.

Svenska motståndsrörelsen stod först vid Medborgarplatsen på Södermalm och delade ut flygblad. Gruppen förflyttade sig senare till en annan del av Södermalm, Slussen. Vid Slussen möttes de av en grupp militanta antifascister och bråk uppstod. I samband med tumultet blev en av motdemonstranterna överfallen och knivskuren.

Två knivskars i Göteborg
Svenska motståndsrörelsen har under senare tid varit väldigt aktiva. När gruppen sålde sin tidning i Göteborg i helgen blev två personer attackerade med kniv. Enligt polisen blev ingen av dem allvarligt skadade. Det är inte klarlagt om gärningsmännen ingick i den grupp aktivister från Svenska motståndsrörelsen som var på plats. När polisen kom till platsen hade förövarna redan lämnat området.

På en annan plats i Göteborg drabbade ungefär samtidigt högerextremister från Göteborgs fria nationalister och motståndare samman. I samband med det grep polisen två högerextremister, misstänkta för misshandel.
Anders Dalsbro, Johannes Jakobsson

Verktyg:

Nazister publicerar bild med Breivik siktande mot politikers huvud

Publiceringen är polisanmäld. Nazistiska Svenska motståndsrörelsen, SMR, hetsar mot kommunpolitikern i Falun, Daniel Riazat. På sin hemsida har de i en artikel publicerat en bild på Riazat där de klippt in terroristen Anders Behring Breivik som siktar med ett automatvapen mot Riazats huvud.

Hederspris till FPÖ:s partiledare dras tillbaka

Prisceremoni ställs in. Ett hederspris som skulle delats ut till partiledaren för det Österrikiska Frihetspartiet, FPÖ, Heinz-Christian Strache för hans tid parlamentet dras tillbaka. Orsakan är Straches uttalande där han jämförde protesterna mot en uppmärksammad bal med Kristallnatten.

111227_nsu_100_01.jpg

En man gripen för att ha hjälpt tysk nazistcell

Häktades på onsdagen. Ytterligare en person med kopplingar till tyska partiet NPD har gripits för samröre med nazistcellen NSU. 31-åringen tros ha försett guppen med vapen och ammunition.