![]() |
Högerextremist häktad för våldtäkt på barn2009-11-20 En 24-årig man har häktats för våldtäkt på barn. Mannen har varit medlem i både Nationalsocialistisk front och Nationaldemokraterna. 24-åringen har även deltagit på Folkfrontens aktiviteter.
Den 24-årige mannen häktades i förra veckan misstänkt för våldtäkt på barn vid upprepade tillfällen. Mannen gick med i Nationalsocialistisk front (NSF) redan 2002 för att året därpå ansluta sig till Nationaldemokraterna (ND).
I ND var 24-åringen inte långvarig utan började igen att delta på NSF:s aktiviteter. I slutet av 2008 bytte NSF namn till Folkfronten. 24-åringen han har även bevistat Folkfrontens aktiviteter. Medlem i Folkfronten startar kampanjUngefär samtidigt som 24-åringen häktades lanserade en medlem i Folkfronten Malmö en kampanj mot våldtäkter. För den oinsatte besökaren kan sajten verka vara en opolitisk kampanj. På hemsidan kan man läsa: "Massmedierna skriver visserligen om våldtäkter dagligen. Men de mörkar vilka som är förövare eller så låter de någon proffstyckare komma till tals som urskuldar brottslingarna". Två våldtäkter mot samma offerFolkfronten kommenterar 24-åringen på hemsidan, med att han aldrig varit medlem i Folkfronten: "Den häktade personen har däremot bevistat öppna arrangemang där alla nationalister varit välkomna och om anklagelserna stämmer är han givetvis aldrig någonsin välkommen igen". 24-åringen har häktats för två fall av våldtäkt på samma offer. Åtal väntas komma i slutet på nästa vecka. Kenny Hjälte uppdaterad: 2009-11-20 © Tidskriften Expo. Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Ansvarig utgivare: Daniel Poohl |