Sverigedemokraterna förlorar inflytande i Karlskrona

Publicerad 2009-08-27

Det politiska kaoset i Karlskrona kan ha fått sitt slut. Inför de stundande förhandlingarna om kommunens budgetdirektiv har Socialdemokraterna deklarerat att de tänker lägga ner sina röster. Det innebär att Sverigedemokraterna förlorar sin vågmästarroll i förhandlingarna.

Socialdemokraterna har bestämt sig för att inte rösta emot den styrande femklöverns förslag till budgetdirektiv i Karlskrona. Partiet väljer istället att lägga ner sina röster, skriver Sydöstran. Anledningen är det politiska kaos som utbröt då Sverigedemokraterna deklarerade att de tänkte rösta på Socialdemokraternas förslag. Kommunstyrelsens ordförande, K-G Svensson (m), meddelade då att han tänkte avgå om alliansen förlorat omröstningen.

Efter tre dagars förhandlingar meddelade Socialdemokraterna under gårdagen att de kommer att lägga ner sina röster vid kommunfullmäktigesammanträdet. Socialdemokraterna menar att skillnaderna mellan de olika blockens två förslag numer är väldigt små.

Karlskrona styrs sedan 2006 av ett minoritetsstyre bestående av den borgerliga alliansen och Miljöpartiet. Sverigedemokraterna har sedan dess haft en vågmästarroll och har tidigare röstat för de borgerligas budget.
Alexander Bengtsson

Verktyg:

Nazister publicerar bild med Breivik siktande mot politikers huvud

Publiceringen är polisanmäld. Nazistiska Svenska motståndsrörelsen, SMR, hetsar mot kommunpolitikern i Falun, Daniel Riazat. På sin hemsida har de i en artikel publicerat en bild på Riazat där de klippt in terroristen Anders Behring Breivik som siktar med ett automatvapen mot Riazats huvud.

Hederspris till FPÖ:s partiledare dras tillbaka

Prisceremoni ställs in. Ett hederspris som skulle delats ut till partiledaren för det Österrikiska Frihetspartiet, FPÖ, Heinz-Christian Strache för hans tid parlamentet dras tillbaka. Orsakan är Straches uttalande där han jämförde protesterna mot en uppmärksammad bal med Kristallnatten.

111227_nsu_100_01.jpg

En man gripen för att ha hjälpt tysk nazistcell

Häktades på onsdagen. Ytterligare en person med kopplingar till tyska partiet NPD har gripits för samröre med nazistcellen NSU. 31-åringen tros ha försett guppen med vapen och ammunition.