Förintelseförnekelse kan förbjudas i Ungern

Publicerad 2010-02-23

Ett lagförslag om att göra det brottsligt att förneka Förintelsen av judar under andra världskriget har godkänts av det ungerska parlamentet, rapporterar Svenska Yle.

För att lagen ska gå igenom så måste den även godkännas av presidenten. Om lagen genomför kommer den som bryter den kunna dömas till fängelse i upp till tre år. Flera andra länder i Europa har en liknande lag.
Expo

Verktyg:

Europadomstolen fastställer hatbrottsdom

"En viktigt dom" Europadomstolen för mänskliga rättigheter fastslog på torsdagen att det var rätt av Sveriges Högsta domstol att fälla fyra aktivister från nazistiska Svenska motståndsrörelsen för hets mot folkgrupp. 2004 delade aktivisterna ut flygblad på en skola som hetsade mot homosexuella.

Sannfinländare överklagar dom

Dömd för muslimhets. Förra året dömdes den sannfinländske riksdagsledamoten James Hirvisaari för hets mot folkgrupp, nu vill Hirvisaari att högsta domstolen prövar fallet.

Rysk stad förbjuder "homosexuell propaganda"

Straffas med böter. St. Petersburgs parlament godkände på onsdagen en lag som förbjuder spridandet av "homosexuell propaganda". Lagen har väckt starka reaktioner och människorättsorganisationer menar att den bryter mot rysk och internationell lag.