Tjeckisk högerextremist häktad efter razzia

Publicerad 2010-01-20

En av de personer som i förra veckan greps i Prag, i samband med ett större tillslag riktad mot högerextremister, har nu häktats. Detta uppger den tjeckiska nätupplagan CTK.cz.

Personen är misstänkt för att främja rörelser vars mål är att undertrycka mänskliga fri- och rättigheter. Totalt har polisen riktat denna misstanke mot sex personer varav tre sitter häktade.
Expo

Verktyg:

Krav på åtgärder mot antisemitisk politiker

Ungerns ansvar förnekades. Jobbiks utrikespolitiske talesperson Martin Gyongyosi ifrågasatte förra veckan Ungerns roll i förföljelsen av judar. Uttalandet har fördömts av landets utrikesdepartement och Kristdemokrater. Socialistledaren Attila Mesterhazy kräver att utspelen även får politiska konsekvenser.

Utesluts från SD efter moskéuttalande

"Jag ställde krav". Sverigedemokraten Lennart Carlström utesluts ur partiet efter att han i SVT uttalat sig om bland annat Moskébyggen. Carlström lämnar efter beskedet Härnösands kommunfullmäktige.

Polisen utreder hatbrott efter trakasserier

Utsatts i hemmet. En 25-årig i Virserum i Småland polisanmälde för ett par veckor sedan att han trakasserats av en grupp män på grund av att han är homosexuell. Polisen uppger nu att de inleder en utredning.