Funebo inte välkommen | Expo.se

Funebo inte välkommen

Publicerad 2003-12-31 12:38

Under tisdagen blev det klart att Sverigedemokraternas förre partiorganisatör, Tommy Funebo, valt att föregå ett uteslutningsärende riktat mot honom. Han meddelade att han lämnade SD för att ansöka om medlemskap i SPI. Dit är han antagligen inte välkommen.

- Jag har svårt att tro att en person som inte platsar hos Sverigedemokraterna på grund av rasistiska uttalanden platsar hos oss, säger Åke Söderlind, partiordförande för Sveriges pensionärers intresseparti (SPI) till Göteborgsposten.

Tommy Funebo skriver på sin hemsida att anledningen till att han söker sig till SPI är att deras partiprogram är under förändring och att han, enligt egen utsago, skulle vara välkommen till partiet.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare

 

Annons

Annons

Annons

Annons

Förstå och motverka rasistiska idéer?

Fyra nummer per år, fullspäckade med fördjupande reportage, granskande analyser och antirasistiskt motstånd, samt digital tillgång till alla tidskrifter från 1995 till i dag.

Annons