Publicerad 2004-11-17 08:24
De två fullmäktigeledamöter i Piteå kommun som nyligen gjorde klart att de anslutit stig till Sverigedemokraterna har valt att lämna partiet.
Det två männen, Lars-Göran Nilsson och Ingvar Leijon, valdes in på mandat för det lokala sjukvårdspartiet i Piteå. Men de lämnade partiet efter valet och anslöt sig först till Sveriges kommunistiska parti, SKP. Där blev de inte heller långvariga.
I förra veckan fick förvånade piteåbor via media reda på att de hade fått två sverigedemokrater i fullmäktige. Detta trots att partiet har minimalt stöd bland invånarna i kommunen. De politiska vildarnas val av parti ledde till starka protester på orten.
Men nu lämnar Lars-Göran Nilsson och Ingvar Leijon också Sverigedemokraterna.
– Vi har redan lämnat partiet. Vi blev manipulerade, sa Lars-Göran Nilsson till Norrbottenskuriren i anslutning till måndagens fullmäktigemöte.
Då hade ett hundratal piteåbor samlats utanför mötet och krävt de båda politiska vildarnas avgång.
Nu aviserar de båda politiska vildarna att de vill gå med i vänsterpartiet. Men där är man inte helt glada över de två möjliga medlemmarna.
- Det är tveksamt att ta in vildarna i vårt parti med tanke på hur de har hoppat runt, säger Gösta Thuresson (v) til lNorrbottenskuriren.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Med hjälp av ditt stöd kan vi fortsätta vara en fri röst som granskar rasistiska grupper och idéer och sprider kunskap som gör att fler vill och kan stå upp mot rasismen – för demokratin.
Stöd Expo! Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Hur ska man förstå Jimmie Åkessons linjetal om att riva moskéer?
Varför är extremhögern och konspirationsteoretikerna bästa vänner?
Följ Expo i sociala medier
Elon Musk har radikaliserats och med honom har ett av världens mest inflytelserika sociala medier blivit en superspridare av rasism.