Publicerad 2006-03-18 16:16
Nyligen offentliggjorde Sverigedemokraterna att partiet avsåg att ställa upp i vårens val till kårfullmäktige i Gävle högskola. Nu ser det ut som att partiets lista på fem namn underkänns av studentkårens valnämnd. Två av personerna på listan studerar nämligen inte vid skolan.
- Vi har inte tagit något formellt beslut ännu, men troligen godkänns inte listan. Vi tolkar stadgarna så att man antingen måste vara eller ha varit student för att få ställa upp i valet, säger ordföranden i studentkårens valnämnd Christine Persson till Gefle dagblad.
Sverigedemokraterna beslöt sig för att delta i kårvalet sedan det visat sig vara mycket få anmälda kandidater och man såg en möjlighet att enkelt ta mandat. Det är lågt valdeltagande och få anmälda kandidater.
Sverigedemokraternas lista består av minsta möjliga antal personer. Partier som inte kan uppbringa fem kandidater får inte ställa upp och de personer som ställer upp till val måste vara eller ha varit studenter på skolan. Men enligt valnämnden är inte så fallet med två av personerna på Sverigedemokraternas lista. De har skrivit in sig på kurser som startar först två veckor efter valet äger rum, skriver Gefle dagblad.
Det definitiva beslutet om Sverigedemokraternas lista tar valnämnden i nästa vecka.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Med hjälp av ditt stöd kan vi fortsätta vara en fri röst som granskar rasistiska grupper och idéer och sprider kunskap som gör att fler vill och kan stå upp mot rasismen – för demokratin.
Stöd Expo! Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
10 år efter Kärrtorp har vi sökt svaret på hur en av de misstänkta kunnat fly rättvisan, och var han befinner sig.
Följ Expo i sociala medier
Hur ska man förstå Jimmie Åkessons linjetal om att riva moskéer?
Varför är extremhögern och konspirationsteoretikerna bästa vänner?