NSF till val i Sollentuna | Expo.se

NSF till val i Sollentuna

Publicerad 2006-06-11 15:10

Nationaldemokraternas före detta pressekreterare och partistyrelseledamot Rickard Ekman kandiderar för Nationalsocialistisk front i Sollentuna.

Sedan tidigare har Nationalsocialistisk front, NSF, offentliggjort att partiet kandiderar i sex kommuner: Karlskrona, Vara, Linköping, Kristianstad, Trollhättan och Flen.

Men sedan partiets kandidat i Flen, Stefan Lukkonen, redan efter några veckor drog tillbaka sin kandidatur, offentliggjorde partiet via sin hemsida att man istället skulle kandidera till fullmäktige i en kommun i Stockholmsområdet.

I veckan blev det klart att länsledaren i Stockholm Rickard Ekman ställer upp i Sollentuna.

Före detta Ny demokrati

Rickard Ekman, 27, kandiderade för Ny demokrati i valet 1998, gick in i Sverigedemokraterna två år senare, fick ledande positioner i utbrytarpartiet Nationaldemokraterna och stod på det partiets riksdagslista i valet 2002. Nu fyra år senare ställer Rickard Ekman upp för det öppet nazistiska NSF.

- Vi kandiderar i kommunalvalet för att ge väljarna ett svenskt alternativ. Vi anser att samtliga andra partier är folkförrädare, säger Rickard Ekman i en kommentar som publiceras på NSF:s hemsida.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare

 

Annons

Annons

Annons

Annons

Datadrivet kampanjarbete

dfd

Ett pilotprojekt med Röda Korsets ungdomsförbund - läs vår rapport!

Annons