Publicerad 2006-12-11 16:18
Under de senaste åren har antalet skinnskallar mångdubblats, myndigheterna blundar för det rasistiska våldet och i Duman sitter tre öppet antisemitiska partier. Vi berättar om vit makt-rörelsens förlovade land - Ryssland. Dessutom. Heléne Lööw, Per Svensson och Petter Larssons ger sina tankar om valresultatet, vi minns Italiens bortglömda terrorister, avslöjar Sverigedemokraterna svartlistar tidningar och ger plats åt den ”nyktra rasisten” Özz Nûjen.
Mer ur innehållet
Ledare
Daniel Poohl om orsakerna till Sverigedemokraternas framgångar.
SD:s svarta tidningslista
Sverigedemokraterna sätter munkavle på partimedlemmarna. Det visar ett internt dokument som Expo tagit del av.
NPD mobiliserar
Tyska nazister skördar valframgångar samtidigt som högerextrem brottslighet har ökat med 50 procent sedan 2004.
Tre röster om SD
Heléne Lööw, Per Svensson, och Petter Larsson ger sin syn på Sverigdemokraternas valframgångar.
Landskronapostens val
Lokalreportagets dilemma. Valkampanj eller prisad journalistik?
Det nya landet
Med 281 kommunala mandat och 16 i landstinget ritade SD om den politiska Sverigekartan med sina framgångar.
Populär populism
Greame Atkinson granskar den populistiska högern i Europa.
Vägen ut
En artikel i lokaltidningen fick Stefan Luukkonen att lämna den nazistiska rörelsen.
I backspegeln
Den italien ska nyfascismens våldsamma historia.
Kultur
Blåögd skildring av dansk rasism.
Krönika
Özz Nûjen: Vi bär alla på någon form av xenofobi, främlingsrädsla. Främmande är skrämmande.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Med hjälp av ditt stöd kan vi fortsätta vara en fri röst som granskar rasistiska grupper och idéer och sprider kunskap som gör att fler vill och kan stå upp mot rasismen – för demokratin.
Stöd Expo! Bli månadsgivare
Annons
Följ Expo i sociala medier
Hur ska man förstå Jimmie Åkessons linjetal om att riva moskéer?
Varför är extremhögern och konspirationsteoretikerna bästa vänner?
Följ Expo i sociala medier
Elon Musk har radikaliserats och med honom har ett av världens mest inflytelserika sociala medier blivit en superspridare av rasism.