Publicerad 2006-12-20 16:26
Katrineholms tingsrätt dömer tre ungdomar, 16, 17 och 20 år gamla för flera fall av misshandel. Samtidigt frias 16-åringen från hets mot folkgrupp, skriver tidningen Katrineholms Kuriren.
Det var under valborgsmässoafton tidigare i år som trion döms för att oprovocerat ha misshandlat en person vid en port i Katrineholm. 16-åringen döms även för att i samband med misshandeln ha hotat att döda en av den överfallna mannens vänner.
Flera överfall
Tingsrätten dömer även 16 och 17-åringen för att de vid ett annat tillfälle misshandlade en man i centrala Katrineholm.
Enligt den misshandlade personen inleddes bråket med att angriparna förolämpat honom och kallat honom ”svartskalle”.
16-åringen döms också för ringa misshandel då han örfilat en vietnamesisk kvinna under midsommaraftonen. Han frias från åtalet om hets mot folkgrupp, men ska enligt Katrineholms Kuriren ha skrikit ”stick hem till djungeln där ni hör hemma era jävla gulingar” till kvinnan och hennes vänner.
Nazistkopplingar
20-åringen är tidigare känd för att ha kopplingar till organisationen Blood & Honour och har varit medlem i Nationaldemokraterna.
16-åringen dömdes så sent som i maj för hets mot folkgrupp efter att han lagt upp bilder på internetsidan Lunarstorm där han gör hitlerhälsning.
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Hatgrupperna i USA har aldrig varit så många som nu. Det visar människorättsorganisationen Southern Poverty Law Center i en ny rapport. Med ökningen följer mord och terror.
Hope not Hate har släppt en omfattande rapport över högerextrema aktörer och deras inflytande i Storbritannien.
Siffror över antisemitiska hatincidenter visar på en ökning i en rad europeiska länder.
Robert Bowers som sköt ihjäl elva personer i en synagoga i Pittsburgh, USA.
Ytterligare två aktivister i Nordiska motståndsrörelsen döms till fängelse.
En av organisationens aktivister åtalas för misshandel och hets mot folkgrupp.
Följ Expo i sociala medier
För andra året i rad planerar Nordiska motståndsrörelsen ett första maj-tåg i Ludvika.
SD lämnar kravet på EU-utträde. De är inte ensamma.
Kommunpolitikern uttrycker sig nedsättande om muslimer, homosexuella och kvinnor.