Publicerad 2007-03-22 14:05
En ny lag föreslås i Polen som förbjuder ”propaganda” för homosexualitet i skolorna. Bakom förslaget står regeringskoalitionen, med det ultrakonservativa partiet polska familjers liga, LPR, i spetsen, skriver Svenska dagbladet.
För en vecka sedan meddelade vice utbildningsminister Miroslaw Orzechowski att en lag som förbjuder ”propaganda av homosexualitet och andra perversioner” förbereds. Orzechowski meddelade samtidigt att lärare som bryter mot lagen ska avskedas, uppger Sverige Radio.
Utbildningsminister Roman Gierych från LPR menar att ”homosexuell propaganda” bör förbjudas och nämner som exempel en broschyr om säker sex där en bild på två män som pussas används som illustration.
Lagförslaget har mött protester. I helgen demonstrerade 10.000 lärare mot förslaget och människorättsorganisationen Human Right Watch varnar för spridning av intolerans och förtryck i skolorna.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Expo besökte WakeUp Conference i Malmö och möttes av sataniska varningar, mirakelprodukter och bottenlöst konspirationstroende.
Trots att år av antisemitism, förtryck och våld föranledde Förintelsen fanns hela tiden judar som gjorde motstånd.
Följ Expo i sociala medier
Islamist eller pragmatiker. Populist, demokrat eller sultan. Synen på Erdoğan har skiftat över tid.
Annie Lööf blev antirasist innan hon blev centerpartist. När hon strax lämnar politikens finrum gör hon det som den enda partiledaren i svensk borgerlighet som tar avstånd från SD.