Publicerad 2010-08-18 16:15
Henrik Emilsson, tjänsteman och nära medarbetare till integrationsministern Nyamko Sabuni har hamnat i blåsväder. Det är Expressen som avslöjar att han i ett blogginlägg från 30 september bland annat förklarar att "islam är som kommunism eller nazism. Det finns inga goda utövare – bara förvirrade eller onda.".
Enligt Expressen har Emilsson sedan början av november 2008 arbetat som departementssekreterare. Han har bland annat jobbat med etableringspropositionen, som behandlar hur nyanlända invandrare ska ska komma in på arbetsmarknaden.
I en intervju i Expressen vill inte Emilsson kommentera uppgifterna om hans uttalande.
Blogginlägget har väckt starka reaktioner.
Nyamko Sabuni har tagit avstånd från uttalandet. Statsminister Fredrik Reinfeldt kallar det en orimlig jämförelse och menar att Emilsson som opolitisk tjänsteman får svara för sig själv. Mariam Osman Sherifay, ordförande för Centrum mot rasism kräver Sabunis avgång.
- Hon har visat på dåligt omdöme och bör avgå, säger hon till Expressen.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Studio Expo med Kalle Lind om brun pappersmassa och högerextrema framtidsfantasier.
Studio Expo om den progressiva miljardären som blev en radikaliserad ägare av plattformen X.
Följ Expo i sociala medier
Varför är medieproduktionen så viktig för extremhögern?