Publicerad 2010-12-07 13:43

Justitiekanslern har beslutat att inte inleda någon förundersökning mot Skånepartiets Carl P Herslow.
Justitiekanslern, JK, inleder inte någon förundersökning mot Skånepartiet gällande hets mot folkgrupp och förtal.
Inför valet skickade Skånepartiet ut en pamflett till väljare i Skåne där Mona Sahlin (S) avbildades bärande slöja. Budskapet var att om Sahlin bär slöja så omöjliggör detta ett självständigt Skåne. Utskicket polisanmäldes för hets mot folkgrupp och förtal.
JK har dock beslutet att inte inleda någon förundersökning:
”Syftet med lagen om hets mot folk grupp har inte varit att motverka kritik av folkgrupper /…/ Vilket bland annat innebär att inte alla förnedrande eller nedsättande yttranden är att bedöma som hets mot folkgrupp” skriver i JK i sitt beslut.
JK:s utslag kritiseras.
– Det är solklart hets mot folkgrupp, det är uppenbart att man riktar en kollektiv anklagelse mot en hel folkgrupp, menar Daniel Pettersson, socialdemokratisk partisekreterare i Lund.
Även utredningen om förtal läggs ned eftersom det krävs att Mona Sahlin själv skulle ha gjort en sådan anmälan.
– Om vi hade gjort en anmälan skulle det vara för muslimernas skull, men kanske vill man inte ge onödig exponering till ett litet skitparti som Skånepartiet, säger Daniel Pettersson.
Carl Herslow partiledare för Skånepartiet är inte förvånad att ärendet läggs ned.
– Självklart blev vi frikända. Anmälan visar på en okunnighet hos anmälaren då det handlar om yttrandefrihet. Man måste skilja på grupp och lära, säger han.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Följ Expo i sociala medier
I veckan blev Stockholms tingsrätt skådeplats för extremhögerns senaste strategi för att tysta meningsmotståndare.