Publicerad 2011-03-18 13:12
Antisemitism ”rasblandning” vätebomber. Här är fyra Sverigedemokrater som väckt uppmärksamhet genom sitt sätt att uttrycka sig.
Isak Nygren, ersättare kommunfullmäktige, Katrineholm
Motsatte sig ”rasblandning” i kommentarer på vit makt-forumet nordisk. Menar att personer med olika hudfärg inte ska skaffa barn med varandra.
Erik T Johansson, f.d. nämndeman, Värmlands tingsrätt
Skickade mejl med länkar till sidor som bland annat påstod att ”tyskarna vidtog tillbörliga åtgäder mot judarna”. Själv skrev han att den officiella historieskrivningen om Förintelsen måste tas med en ”stor nypa salt”. Enligt uppgifter till Expo har mejlen varit kända hos partistyrelsen sen i alla fall januari 2010.
Victoria Wärmler Ohlson, ledamot kommunfullmäktige, Grums
Skrev i sin blogg att svenskar är mer värda än invandrare. Även skrivit på Facebook att hon hellre ser en vätebomb än islam.
Thomas Karlsen, ledamot kommunfullmäktige, Trollhättan
Har jämfört romer med ”förtärande gräshoppor” samt hävdat att invandrare har en ”kriminell gen” på sin blogg. Lagt upp propagandafilm producerad av vit makt-organisationen Nordisk ungdom. Har idag raderat allt politiskt innehåll från bloggen.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Studio Expo med Kalle Lind om brun pappersmassa och högerextrema framtidsfantasier.
Studio Expo om den progressiva miljardären som blev en radikaliserad ägare av plattformen X.
Följ Expo i sociala medier
Varför är medieproduktionen så viktig för extremhögern?