Publicerad 2011-05-19 14:23
Konspirationsteorier om judar delar högerextremisterna som vill demonstrera i Göteborg på lördag. Muslimhatarna har att göra ett val – om de öppet vill stötta antisemitismen eller ställa sig vid sidan av den tillståndsgivna demonstrationen.
Men ND och Försvarskårens extrema åsikter stänger ute aktörer som söker ett bredare stöd. Swedish Defence League, SDL, som av både ND och Försvarskåren betraktas som judeinfluerad, det vill säga ”sionistisk”, har sparkats ut från arrangörsgruppen. I alla fall om man ska tro Försvarskårens propaganda. Samtidigt säger talespersonen för SDL, Isak Nygren, i en intervju i Sveriges radio att Nationaldemokraterna har en ”tvivelaktig bakgrund”.
Resultatet blir att de antimuslimska demonstranterna som inte tror på antisemitiska konspirationsteorier måste göra ett val. Frågan är om de har överseende med den paranoida retoriken som arrangörerna dras med eller om de väljer den marginellt öppnare, men mer inom miljön isolerade, SDL?
Att ge sig på muslimer öppnar för stöd support men utgör samtidigt ett problem för de som vurmar för sitt paranoida motstånd mot judarnas makt i Sverige. De kan helt enkelt inte släppa in vem som helst i leden utan att göra avkall från sina principer.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Två uppmärksammade våldsbrott i Finland kopplas till extremhögern och finska delen av NMR.
Är kopplad till nazistgrupp. I mannens lägenhet fann polisen krut, stubin och tändhatt.
”Vi begav oss till ett av monumenten och slog ned ett plakat där vi informerade om vad som gäller”, erkänner en av de åtalade i organisationens podd.
Följ Expo i sociala medier
Den norska säkerhetspolisen PST varnar för ökad radikalisering bland både högerextrema och radikalislamistiska grupper.
Trendbrott i USA - antalet hatgrupper minskar och vit makt-miljön blir mer decentraliserad.
700 år av bosättarkolonialism. Så beskriver forskaren Åsa Össbo Sveriges relation till Sápmi och Norrland. Men svenska staten har aldrig erkänt sig själv som kolonialmakt.
Efter att mannen släpptes har han postat hot mot polisen i sociala medier tillsammans med bild från Malexandermorden.