Publicerad 2011-06-07 15:01
Tack vare en kommendering på omkring 500 poliser kunde en regnbågsdemonstration för HBT-personers rättigheter genomföras i Bratislava i Slovakien i helgen.
Marschen, som är den andra i sitt slag, samlade enligt arrangörerna omkring 1500 deltagare. Enligt det slovakiska nyhetsorganet The Daily genomfördes demonstrationen utan större incidenter, något som tidningen menar berodde på den stora polisiära närvaron.
Enligt The Daily omhändertogs ett 40-tal högerextremister när de försökte attackera demonstrationen. Bland deltagarna fanns europaparlamentariker från både Österrike och Holland samt flera framstående slovakiska politiker.
En som inte deltog var det slovakiska nationalistpartiets SNS ledare, Jan Slota. Han kommenterade arrangemanget genom att kalla deltagarna ”sjuka” och sa att de borde genomlida sina sjukdomar i tysthet.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
I veckan blev Stockholms tingsrätt skådeplats för extremhögerns senaste strategi för att tysta meningsmotståndare.
Följ Expo i sociala medier
Det här kan vara året då Kina axlar Rysslands roll som världsledande på desinformation och nationalistisk propaganda • Läs eller lyssna på reportaget.