Trojanska t-shirts delades ut på högerextrem festival | Expo.se

Trojanska t-shirts delades ut på högerextrem festival

Publicerad 2011-08-10 10:14

T-shirtar som delades ut till besökare på en högerextrem rockkonsert i Tyskland var en ”trojansk häst”. När tröjan tvättas så ändras texten på den. Bakom den annorlunda aktionen stod Exit Desutschland, en organisation som arbetar för att hjälpa personer att lämna den högerextrema miljön.

Det var under föregående helg i staden Gera som det arrangerades en rockfestival under namnet Rock für Desutschland. I samband med den delades det ut t-shirts med dödskalletryck och texten ”Harcore Rebellen”, rapporterar Spiegel. När t-shirten sedan tvättades väntade dock en överraskning. Istället för dödskallen löd det nya budskapet: ”Om din t-shirt kan, kan du också - vi hjälper dig, att frigöra dig från extremhögern.”

Totalt delades det ut 250 t-shirtar på festivalen meddelade grundaren av Exit Deutschland på tisdagen, rapporterar Spiegel. Syftet med aktionen ska ha varit att upplysa om Exits verksamhet att hjälpa högerextrema att lämna miljön.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Med hjälp av ditt stöd kan vi fortsätta vara en fri röst som granskar rasistiska grupper och idéer och sprider kunskap som gör att fler vill och kan stå upp mot rasismen – för demokratin.
Stöd Expo!  Bli månadsgivare

 

Annons

PROJEKT: FULSPEL

Med projektet Fulspel vill vi öka kunskapen om hur unga exponeras för högerextrema budskap i gamingmiljöer och hur det kan leda till radikalisering. 

Annons