Publicerad 2011-10-06 13:50

Sverigedemokratisk ungdoms uteslutning mot Vahlgren leder till att ett planerat torgmöte som förbundet tänkt hålla i Helsingborg i helgen ställs in. Foto Kenny Hjälte/Expo
Det torgmöte som Sverigedemokratisk ungdom tänkt hålla i Helsingborg på lördag ställs in. Anledningen är att ungdomsförbundet beslutat att utesluta arrangören Roberth Vahlgren.
Expo.se rapporterade för ett par veckor sedan att arrangören till torgmötet, Roberth Vahlgren, bland annat deltagit på en nazistdemonstration i Helsingborg förra året. Expo.se kunde även berätta att Vahlgren har ett förflutet i nazistiska Blood and Honour. Han är även dömd för flera brott, bland annat hets mot folkgrupp och upprepade fall av misshandel.
Ordföranden för Sverigedemokratisk ungdom, Gustav Kasselstrand, har uppgett att Roberth Vahlgren kommer att uteslutas, dock krävs ytterligare ett förbundsstyrelsemöte innan beslutet formellt kan tas. Beskedet fick Vahlgren att hoppa av som arrangör.
– Det blir ingenting alls, säger han.
Distriktsordföranden Chang Frick i ungdomsförbundet distrikt syd säger till Expo.se att han inte känner till vad som händer med torgmötet i Helsingborg.
– Det är ett lokalt arrangemang. Det ligger helt på Vahlgrens bord, säger Frick, och påpekar samtidigt att Vahlgren inte är formellt utesluten ännu.
Gustav Kasselstrand säger att han inte varit i involverad och inte känner till om torgmötet blir av eller inte. Han menar dock att det är troligt att det inte blir av.
– Det är sådana här saker som kan uppstå i samband med personärenden att man får ställa in en och annan aktivitet. Långsiktigt tror jag inte att det blir några problem att bedriva aktiviteter i Syd, säger han.
Sverigedemokratisk ungdom annonserar fortfarande om torgmötet på sin hemsida.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Följ Expo i sociala medier
Trots att år av antisemitism, förtryck och våld föranledde Förintelsen fanns hela tiden judar som gjorde motstånd. På ett individuellt plan går det inte att jämföra mod och motståndshandlingar, priset var högt för alla. Men på ett strukturellt plan var det kanske allra högst för de judiska motståndskvinnorna. Författaren Kenneth Hermele skriver om det kvinnliga judiska motståndet under Förintelsen.
Följ Expo i sociala medier
Islamist eller pragmatiker. Populist, demokrat eller sultan. Synen på Erdoğan har skiftat över tid.
Annie Lööf blev antirasist innan hon blev centerpartist. När hon strax lämnar politikens finrum gör hon det som den enda partiledaren i svensk borgerlighet som tar avstånd från SD.