Publicerad 2011-11-23 08:40
Justitiekanslern har beslutat att inleda en förundersökning om hets mot folkgrupp gällande två reklamklistermärken för Svenskarnas parti. Märkena ska enligt polisen ha satts upp på lyktstolpar i Karlstad i oktober.
Det är polisen i Värmland som kontaktat Justitiekanslern och bett myndigheten att pröva om klistermärkena utgör ett lagbrott. Totalt har polisen skickat 13 klistermärken till JK, två av dessa misstänks nu utgöra hets mot folkgrupp.
Ett av klistermärkena som sattes upp har texten ”Mångkultur är inte bara pizza - Stopp för svenskfientligheten - svenskarnasparti.se” tillsammans med en bild på en blond kvinna med blodigt hår och ansikte. Det andra märket varnar för mångkultur och har en bild på en siluett av två beväpnade män med vad JK kallar för ”misstänkt utländskt utseende”.
JK inleder nu en förundersökning om hets mot folkgrupp eftersom myndigheten anser att klistermärkena uttrycker missaktning mot invandrare.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
Studio Expo om den progressiva miljardären som blev en radikaliserad ägare av plattformen X.
Följ Expo i sociala medier
Varför är medieproduktionen så viktig för extremhögern?