Ledande nazister gripna efter attack mot antirasister | Expo.se

Ledande nazister gripna efter attack mot antirasister

Publicerad 2012-01-30 12:17

Två av nazistiska Svenska motståndsrörelsens ledare greps efter lördagens attack mot antirasister i Ludvika. En för misshandel och en för främjande av flykt. Ytterligare en aktivist är misstänkt för brott.

Tidigare straffade

  • 27-åringen har tidigare dömts för bland annat hets mot folkgrupp i ett tryckfrihetsmål och för brott mot knivlagen.
  • 33-åringen har dömts för en rad brott bland dem flera fall av misshandel, vapenbrott, olaga hot och ofredanden. Han har även dömts för hemfridsbrott.

I lördags stormade ett tiotal aktivister ur Svenska motståndsrörelsen, SMR, ett antirasistiskt möte i Folkets hus i Ludvika. Den vänsterpartistiske kommunpolitikern i Falun, Daniel Riazat, blev slagen med en flaska i huvudet i samband med stormningen. Ett 40-tal antirasister tvingades även låsa in sig i lokalen i två timmar innan polisen kunde garantera deras säkerhet.

Tre personer från SMR greps i samband med händelsen. En 27-åring som är lokal ledare för organisationen i Stockholm och ansvarig utgivare för SMR:s nättidning är misstänkt för misshandel. Den 33-årige lokala ledaren i Dalarna misstänks tillsammans med ytterligare en 24-årig aktivist för främjande av flykt. Samtliga har släppts, men är fortfarande misstänkta för brott.

Under måndagen kommer en åklagare att tilldelas målet.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare

 

Annons

Annons

Annons

Annons

Förstå och motverka rasistiska idéer?

Fyra nummer per år, fullspäckade med fördjupande reportage, granskande analyser och antirasistiskt motstånd, samt digital tillgång till alla tidskrifter från 1995 till i dag.

Annons