Serieskytten Mangs snart inför rätta | Expo.se

Serieskytten Mangs snart inför rätta

Publicerad 2012-04-18 15:04

Datum för rättegången mot den mordmisstänkte serieskytten Peter Mangs är nu satt. Processen som beräknas ta närmare 200 timmar i Malmö tingsrätts säkerhetssal inleds den 14 maj.

Den för tre mord och 13 mordförsök misstänkte serieskytten Peter Mangs ställs nu inför rätta. Mangs, vars måltavlor uteslutande haft invandrarbakgrund, kallade enligt Aftonbladet invandrare apor och har själv deklarerat sig inspirerad av ”lasermannen” som under 1990-talet sköt elva personer i Stockholmsområdet.

Massmördaren Anders Behring Breivik har i sitt manifest hyllat Mangs som en hjälte samt som en vapenbroder vilken, i likhet med honom själv, gjort vad han var tvungen till när han mördade sina offer.

Rättegången mot Mangs tar sin början den 14 maj och pågår med vissa undantag under måndagar, tisdagar och torsdagar fram till mitten av juni. Processen, som ska äga rum i Malmö tingsrätts säkerhetssal, kommer att på grund av ett begränsat antal åhörarplatser visas med bild och ljud i stans rymliga Rådhushall.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare

 

Annons

Datadrivet kampanjarbete

dfd

Ett pilotprojekt med Röda Korsets ungdomsförbund - läs vår rapport!

Annons