Stor sångmanifestation mot Breivik | Expo.se

Stor sångmanifestation mot Breivik

Publicerad 2012-04-26 14:14

Minst 40 000 personer samlades på torsdagen i Oslo i en manifestation mot Anders Behring Breiviks terrordåd. Folksamlingen sjöng ”Barn av regnbuen” tillsammans med en av Breiviks hatobjekt, artisten Lillebjørn Nilsen.

Lillebjørn Nilsen sjöng tillsammans med folkhavet den sång som Breivik hatar. Barn av regnbuen – Det är vi som vinner sa Nilsen efter att ha sjungit sången.

– Lillebjørn Nilsen, är en självutnämnd Marxist. Han är ett bra exempel på en marxist som infiltrerar kultursektorn, har Breivik sagt i tingsrätten.

Att samlas och sjunga sången var en tydlig protest mot Anders Behring Breivik. Många av deltagarna hade med sig rosor. Folksamlingen gick efter uppsamlingen mot Oslo tingsrätt fortfarande sjungande. Manifestationen rörde, statsministern Jens Stoltenberg som via TV-sändningar följde den.

”Tack för världens vackraste roskör”, skrev Stoltenberg på Twitter.

Även Breivik har registrerat manifestationen meddelade hans försvarare Vibeke Hein Bæra. Hon vill dock inte kommentera hans reaktioner utan hänvisar till advokatsekrettesen, rapporterar NTB.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare

 

Annons

Datadrivet kampanjarbete

dfd

Ett pilotprojekt med Röda Korsets ungdomsförbund - läs vår rapport!

Annons