Publicerad 2012-09-14 11:58

Emil Hagberg döms för andra gången på kort tid för hetsande kommentarer på Svenska motståndsrörelsens hemsida. Foto Expo Idag.
Nazistorganisationen Svenska motståndsrörelsens ansvarige utgivare dömdes på fredagen till en månads fängelse för hets mot folkgrupp. Hagberg fälldes för att organisationens på sin hemsida publicerat dödshot riktade mot judar.
Det var den 13 april 2011 som den aktuella nätkommentaren publicerades. Personen som skrivit kommentaren med rubriken ”sagan snart slut för finansjuden” uppmanade sina ”vänner” att ”resa galgar” eftersom judar, som han kallade ”parasiter” och ”kryp”, är välkomna till Sverige. Kommentaren skrevs i anslutning till en artikel med rubriken ”Ny världsvaluta behövs”.
Fredagens dom mot Hagberg är den andra mot honom på kort tid. Även 2010 fälldes Hagberg för hets mot folkgrupp efter att ha släppt igenom en kommentarer på Svenska motståndsrörelsens hemsida.
Emil Hagberg har tidigare dömts för ett flertal brott, bland annat misshandel, våldsamt upplopp och ett flera fall av hets mot folkgrupp. 2007 avtjänade han ett åtta månader långt fängelsestraff efter att polisen kopplat en vapengömma till honom.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Följ Expo i sociala medier
Följ Expo i sociala medier
I veckan blev Stockholms tingsrätt skådeplats för extremhögerns senaste strategi för att tysta meningsmotståndare.