SD-sekreterare kandiderade för ND | Expo.se

SD-sekreterare kandiderade för ND

Publicerad 2013-05-13 17:41

Anina Laroma som valts in i Sverigedemokraternas styrelse i Karlstad kandiderade för Nationaldemokraterna till kommunfullmäktige i Fagersta 2006. Enligt henne själv var hon aldrig medlem i partiet. Hon skriver till Expo Idag att det var ett misstag att kandidera.

– Jag fick frågan av en bekant, om jag ville ställa upp med mitt namn på valsedeln, vilket jag obetänksamt svarade ja på. Jag ångrade mig och ville strykas från listan, men fick svaret att det var för sent. Jag var ung och dåligt insatt i vad ND stod för, skriver hon.

Nu säger hon att hon tar avstånd från Nationaldemokraternas hela program.

– Det genomsyras av en politik som oroar mig, exempelvis att reducera abortlagstiftningen till 10 veckor och i framtiden enbart av medicinska skäl och att inte alla skall kunna assimileras till att bli svenskar. De har en människosyn som skrämmer mig helt enkelt, skriver hon.

Runar Filper, distriktsordförande för Sverigedemokraterna i Värmland, menar att uppgifterna inte påverkar hans förtroende för Laroma.

– Det viktiga är var man står i dag och vilka åsikter man hyser nu, säger han till Expo Idag.

Anina Laroma valdes i mars in som sekreterare i Sverigedemokraeternas kommunförening Karlstad-Hammarö.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Med hjälp av ditt stöd kan vi fortsätta vara en fri röst som granskar rasistiska grupper och idéer och sprider kunskap som gör att fler vill och kan stå upp mot rasismen – för demokratin.
Stöd Expo!  Bli månadsgivare

 

Annons

Annons

Annons

Annons

PROJEKT: FULSPEL

Med projektet Fulspel vill vi öka kunskapen om hur unga exponeras för högerextrema budskap i gamingmiljöer och hur det kan leda till radikalisering. 

Annons