Publicerad 2017-06-16 12:21

NMR demonstration i Falun 1 maj. Foto:
Nordiska motståndsrörelsens demonstration i Norge stoppas av polisen med hänvisning till risk för störande av ordningen. Nazisterna hade planerat att i juli demonstrera i Fredrikstad under parollen "krossa homolobbyn".
Enligt vad polisen Steven Hasseldal säger till Verdens Gang så är beslutet kopplad till att de oroas över att motdemonstrationerna kan komma att orsaka problem och leda till våldsamheter.
Steven Hasseldal menar att risken för konfrontationer kräver stora resurser och att de ser sig tvungna att säga nej till arrangemanget.
Nordiska motståndsrörelsen har haft en stor mobilisering runt demonstrationen. Organisationen fick klartecken i slutet av maj att få demonstrera i Fredrikstad i slutet av juli. Demonstrationen var planerad att gå under parollen ”Knus homolobbyen! – Kamp mot dekadanse og antikultur!”
Homofobin har den senaste tiden fått en allt mer framskjuten roll i nazistorganisationens propaganda. Nordiska motståndsrörelsen skriver på sin hemsida att organisationen betraktar beslutet som ett brott mot deras grundlagsskyddade rätt att få demonstrera.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Följ Expo i sociala medier
Följ Expo i sociala medier
I veckan blev Stockholms tingsrätt skådeplats för extremhögerns senaste strategi för att tysta meningsmotståndare.