Nordiska motståndsrörelsen förbjuds i Finland | Expo.se

Nordiska motståndsrörelsen förbjuds i Finland

Publicerad 2017-11-30 13:48

NMR drabbar samman med polisen i Göteborg 30 september. Foto: Expo.

Nazistiska Nordiska motståndsrörelsen förbjuds i Finland. Det slog Birkalands tingsrätt fast på torsdagseftermiddagen, rapporterar Yle.

Den finska polisstyrelsen beslutade sig för att driva frågan om ett förbud för ungefär ett år sedan efter en uppmärksammad dödsmisshandel i anslutning till att Nordiska motståndsrörelsen var ute och spred sin propaganda i Helsingfors.

Polisstyrelsens linje har varit att Nordiska motståndsrörelsen uppmanar till våld och belönar våld, och att de därmed bryter mot lagen och god sed, rapporterar Yle.

Vidare skriver Yle att det finska beslutet att förbjuda en organisation är mycket ovanligt i landet.

Nordiska motståndsrörelsen å sin sida förbereder sig för att demonstrera i Helsingfors den 6 december i vad de kallar en ”frihetsmarsch” trots domstolsbeslutet.

”Domstolens beslut kommer inte att påverka marschen, eftersom det inte är Nordiska motståndsrörelsen som arrangerar det, utan finländska nationalsocialister rent allmänt.” skriver Nordiska motståndsrörelsen på sin hemsida redan innan tingsrätten meddelade sitt beslut.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare

 

Annons

Annons

Annons

Annons

Förstå och motverka rasistiska idéer?

Fyra nummer per år, fullspäckade med fördjupande reportage, granskande analyser och antirasistiskt motstånd, samt digital tillgång till alla tidskrifter från 1995 till i dag.

Annons