SD:s Kent Ekeroth frias av hovrätten | Expo.se

SD:s Kent Ekeroth frias av hovrätten

Publicerad 2017-12-01 10:18

Kenth Ekeroth, Sverigedemokraterna

Kent Ekeroth. Foto:

SD-riksdagsmannen Kent Ekeroth, som dömdes för misshandel i tingsrätten, frias av Svea hovrätt. Det uppger Ekot.

Svea hovrätt meddelade sitt beslut klockan 10 på fredagen. Rätten anser inte att åklagaren lyckats motbevisa Ekeroths åberopande av nödvärn.

Det var en sen kväll i centrala Stockholm för drygt ett år sedan, som Kent Ekeroth utdelade ett slag mot en man i kön till nattklubben Solidaritet och åtalades för ringa misshandel. I tingsrätten dömdes han till dagsböter, men överklagade. Enligt Kent Ekeroth själv agerade han i nödvärn, och då ligger det på åklagaren att bevisa att det inte varit sådana omständigheter att han haft rätt att freda sig.

Kent Ekeroth och hans försvarare lade fram viss ny bevisning i hovrätten, som rätten enligt domen tagit intryck av.

Kent Ekeroth har tagit en paus från riksdagen under hösten, och Mattias Karlsson, Sverigedemokraternas gruppledare i riksdagen, kräver enligt TT att Ekeroth ska lämna sin plats i justitieutskottet. Sverigedemokraterna har även tidigare krävt att Kent Ekeroth oavsett utgången av målet lämnar utskottet – något som Ekeroth ytterst avgör själv.

Tidigare artiklar:

Kent Ekeroth är inte hela problemet

Samma SD med eller utan Kent Ekeroth


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Med hjälp av ditt stöd kan vi fortsätta vara en fri röst som granskar rasistiska grupper och idéer och sprider kunskap som gör att fler vill och kan stå upp mot rasismen – för demokratin.
Stöd Expo!  Bli månadsgivare

 

Annons

Annons

Annons

Annons

PROJEKT: FULSPEL

Med projektet Fulspel vill vi öka kunskapen om hur unga exponeras för högerextrema budskap i gamingmiljöer och hur det kan leda till radikalisering. 

Annons