SD:s första 100 dagar vid makten | Expo.se

SD:s första 100 dagar vid makten

Publicerad 2023-02-03 06:35

Jimmie Åkessons första 100 dagar vid makten – hur har det gått?
Podd

Har Sverigedemokraternas initiala segerrus solkats av svekdebatt och natokonflikt eller finns självförtroendet kvar? I Studio Expo blickar vi bakåt och analyserar SD:s första 100 dagar vid makten.

 

Förra veckan var det 100 dagar sedan den nya regeringen tillträdde. Ett par dagar innan statsministeromröstningen presenterade regeringspartierna tillsammans med Sverigedemokraterna Tidöavtalet. Ett avtal som SD förhandlat sig till för att släppa fram Ulf Kristersson som statsminister och själva stå utanför regeringen – trots att de blivit högerblockets största parti. 

Segerrusigt och självsäkert inleddes mandatperioden, särskilt för Sverigedemokraterna. Men snart började svekdebatten att pyra och tonläget mellan både samarbetspartierna och mellan Sverigedemokraterna och oppositionen har hårdnat.

Var det en dyrköpt seger för regeringen Kristersson? Hur har SD spelat korten de första 100 dagarna och hur väloljat framstår egentligen samarbetet mellan SD och regeringspartierna?

Veckans Studio Expo om SD:s första 100 dagar vid makten. Programledare är Anna Fröjd och i studion gästar Expos Niclas Nilsson och Daniel Poohl.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Med hjälp av ditt stöd kan vi fortsätta vara en fri röst som granskar rasistiska grupper och idéer och sprider kunskap som gör att fler vill och kan stå upp mot rasismen – för demokratin.
Stöd Expo!  Bli månadsgivare

 

Annons

Annons

Annons

Annons

PROJEKT: FULSPEL

Med projektet Fulspel vill vi öka kunskapen om hur unga exponeras för högerextrema budskap i gamingmiljöer och hur det kan leda till radikalisering. 

Annons