Finska nazister i bråk i Växjö | Expo.se

Finska nazister i bråk i Växjö

Publicerad 2003-04-07 15:57

VÄXJÖ. På lördagskvällen uppstod bråk mellan ett 10-tal finska nazister och andra gäster på en restaurang i Växjö, uppger Smålandsposten.

När polisen kom till platsen omhändertogs två personer, som sedan släpptes. De uppgav att de kommit till Växjö för att delta i en TV-inspelning.

Vid midnatt hade de finska nazisterna tagit sig till en fest hos en svensk nazist i stadsdelen Vislanda. Grannarna ringde snart till polisen och anmälde bråk i lägenheten. Polisen ryckte ut igen, varvid festdeltagarna identifierades. En viss munhuggning uppstod, men polisen lyckades lugna ned situationen.


Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare

 

Annons

Förstå och motverka rasistiska idéer?

Fyra nummer per år, fullspäckade med fördjupande reportage, granskande analyser och antirasistiskt motstånd, samt digital tillgång till alla tidskrifter från 1995 till i dag.

Annons