Publicerad 2017-04-03 12:00

Carinne Sjöberg var med och tog beslutet att lägga ned judiska föreningen i Umeå. Foto: David Lagerlöf.
Judiska föreningen i Umeå meddelade på söndagen att den lägger ned sin verksamhet. Beslutet kommer efter att den utsatts från ett flertal hot från nazister.
På söndagen träffades föreningen och tog beslutet att säga upp lokalen och upphöra med verksamheten. Alla närvarande på mötet var överens om beslutet, som togs efter att de upplevt en ökad hotbild mot sig själva och verksamheten.
– Det har hänt för många saker på senaste tiden som gör att judiska föräldrar inte känner sig trygga att ha sina barn i skolorna. Våra barn ska inte behöva leva i en värld där de ska behöva skämmas för vilka de är, men det går inte att ha en verksamhet om folk är rädda, säger Carinne Sjöberg, talesperson för föreningen, till SVT.
Hakkors och klistermärken med budskapet ”Vi vet vad ni bor” har satts upp på föreningens lokal. Carinne Sjöberg berättar att hon även haft hembesök och mottagit hotfulla mejl.
– Det är inte det här Umeå som jag känner, något har hänt. Men när incidenter sker där judiska barn blir utsatta och hotade på grund av sitt ursprung, då har det gått för långt, säger Carinne Sjöberg till SVT.
Expo har tidigare rapporterat om föreningens utsatthet. Läs hela reportaget från tidskriften #1-2016 här.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Ämnen
Följ Expo i sociala medier
I veckan blev Stockholms tingsrätt skådeplats för extremhögerns senaste strategi för att tysta meningsmotståndare.
Det här kan vara året då Kina axlar Rysslands roll som världsledande på desinformation och nationalistisk propaganda • Läs eller lyssna på reportaget.
Följ Expo i sociala medier
Studio Expo om varför SD vill ändra våra värderingar.