Publicerad 2010-10-22 10:04
Sverigedemokraterna sitter i riksdagen. Men vägen dit har varit lång. En av många förklaringar till partiets framgångar ligger hos Sverigedemokraterna själva. Daniel Poohl, Johannes Jakobsson och Kenny Hjälte undersöker Sverigedemokraternas långa och krokiga väg till maktens korridorer. Dessutom. Så tog sig nazisterna in i politiken, kampen mellan rivalerna Sverigedemokraterna och Nationaldemokraterna i Södertälje och Thomas Hammarberg om fördrivningen av romer.
Mer ur innehållet
I fokus: Sverigedemokraterna stimulerar vit makt-rörelsen
”Parallellt med kritiken mot Sverigedemokraterna så stimulerar partiets framgångar även vit makt-aktivisterna i deras kamp.” Anders Dalsbro om hur vit makt-rörelsen påverkas av Sverigedemokraternas valframgångar.
Så kom nazisterna in i politiken
För två år sedan bestämde sig ledningen för Nationalsocialistisk front för omvandla partiet. Vid årets val fick de under namnet Svenskarnas parti ett mandat i Grästorp. Anders Dalsbro och Henrik Dammberg om en taktik som fungerade.
Rasismen i Zimbabwe
När Robert Mugabe 1980 tog makten i Zimbabwe förespråkade han försoning med den vita minoriteten. Sedan dess har en vita befolkningen i landet successivt minskat från omkring 300 000 till färre än 20 000. Karl Lallerstadt om hur det kunde hända.
Reportage: Slagfält Södertälje
På valnatten stod det klart att Nationaldemokraterna fått två mandat i Södertäljes kommunfullmäktige och Sverigedemokraterna fem. Kristian Karlsson följde partiernas toppnamn under valrörelsen.
På djupet: Kränkta män
Idéhistorikern Niclas Järvklo om sambandet mellan maskulinitet och rasism.
Intervjun: Sarkozys dåliga samvete
Kajsa Lindohf samtalar med Europarådets kommissionär Thomas Hammarberg, som oroas över utvecklingen i Europa.
Krönikor:
Kjell Eriksson om humorn som vapen mot rasisterna.
Anna Lindberg om den infekterade debatten om att förbjuda bärandet av heltäckande sköja.
Kultur:
Exilpoeten Nally Sacks liv uppmärksammas i en utställning.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Följ Expo i sociala medier
Studio Expo med Kalle Lind om brun pappersmassa och högerextrema framtidsfantasier.
Studio Expo om den progressiva miljardären som blev en radikaliserad ägare av plattformen X.
Följ Expo i sociala medier
Varför är medieproduktionen så viktig för extremhögern?