
Granskning
Under hösten 2015 ökade attackerna mot asylboenden explosionsartat. Expo har kartlagt fem år av mordbränder, skadegörelse, misshandel, grova hot och sprängdåd.
Historik
Islamiska staten sprider skräck i Mellanöstern och världen. Geopolitiska förutsättningar och ideologiska förändringar i den jihadistiska miljön har möjliggjort dess framväxt.
Reportage
Tron på att hemliga sällskap styr världen har ett stöd bland befolkningen. Den så kallade konspirationismen är en ideologi som vänder demokratin ryggen och göder antisemitismen.
Intervju
Både stater och högerextremister försöker i dag kidnappa hbtq-frågan för sina egna syften. I sin kommande bok undersöker författaren och journalisten Anna-Maria Sörberg homonationalismen.
Reportage
Burmas politiska omvandling färgas av chauvinism. Reportern Per Liljas och fotografen Jonas Gratzer besökte landet där buddistiska hatpredikanter uppviglar befolkningen mot muslimer. Och där steget, på sina håll, är kort till folkmord.
I fokus
Johannes Jakobsson berättar om ryska intressen i europeisk extremhöger. Maria-Pia Cabero skriver om hur EU-migranters mänskliga rättigheter ignoreras. Och Malin Almroth beskriver lokal sammanhållning mot en splittrande politik.
Krönika
Nisha Besara har en uppmaning till alla som har makt att påverka: Världen brinner. Och det är allas vår förbannade plikt att hjälpa de människor som flyr för sina liv!
Dessutom:
Porträtt av Julius Evola – de högerextrema ensamvargarnas ideologiska anfader, nazistiskt mode, Björn Söders okända hyllningsdikt till Karl XII, recension av Mattias Gardells bok om Peter Mangs, arabiska actionhjältar signerat serietecknaren Suleiman Bakhit, Diana Muinaris forskning om kvinnor i extremhögern, det påstått magiska halalköttet, myten om Eurabia och mycket mer…
Bli prenumerant!
Få tidskriften Expo hem i brevlådan, eller läs på din dator, på plattan eller i din smartphone. I vår tidningsapp finns alla Expos utgåvor sedan 1995 samlade. För dig som är prenumerant är hela arkivet upplåst!

Läs Expo digitalt!
Läs Expo på din dator, i din läs- platta eller på din smartphone. Här finns hela Expos utgåva samlad, från det allra första numret som utkom 1995! För dig som är stödprenumerant är hela arkivet upplåst!
Långläsning
Sverigedemokraterna skryter om att de håller rent mot extremism. Samtidigt har Jimmie Åkesson öppnat dörren för tonårsidolen Ulf Hansen – trummis i Ultima Thule. En man som stöttat Hells Angels och som tillåts sprida fascistiska idéer i partiets egen tidning.
1975 klubbade en enig svensk riksdag genom en ny invandrings- och minoritetspolitik. Drygt 45 år senare utgör det beslutet grunden i en antisemitisk konspirationsteori där en man pekas ut som huvudarkitekt till det mångkulturella samhället.
En gång tiden var Ryssland de svenska nationalisternas värsta fiende. Nu har Putin blivit extremhögerns nya idol. Men alla hänger inte på trenden.
Expo har granskat framväxten av de svenska gatuprotesterna mot coronarestriktioner. Fram tonar en bild av en brokig och internationell skara av konspirationsteoretiker, akademiker, högerextremister och folk med kopplingar till den nyandliga miljön. På 1 maj protesterar de igen.