Ny fängelsedom för Björn Björkqvist
Hovrätten i Malmö fastställer tingsrättens tidigare dom mot nazisten Björn Björkqvist. Han döms till två månaders fängelse för yttrandefrihetsbrottet hets mot folkgrupp.
Uppdaterad: 2018-01-31, 07:22
Publicerad: 2006-11-01, 10:19
Lästid: 1 minut
Du läser just nu gratis innehåll
Ditt stöd hjälper oss bekämpa rasism och främja demokrati genom granskning och kunskapsspridning.
Det var i december 2003 som Björn Björkqvist på Nationalsocialistisk fronts, NSF, nättidning Den svenske nationalsocialisten publicerade en artikel med vad han anser vara ”biologiska faktum”. Artikeln argumenterade bland annat för att man i ”de negroida länderna” har betydligt lägre IQ än i Sverige.
Hovrätten konstaterar i sin dom att Den svenske nationalsocialisten saknar ansvarig utgivare och att Björn Björkqvist med sin ledande position inom NSF var personligt ansvarig för innehållet i artikeln.
Björn Björkqvist uppger på partiets nättidning att han kommer att försöka få sin sak prövad av högsta domstolen. Artikeln ligger fortfarande kvar på sidan.
JOHANNES JAKOBSSON

