#3 Soros, Rothschild och hatets ekonomi | Expo.se
Episode 3 Mytpodden
Mytpodden

#3 Soros, Rothschild och hatets ekonomi

I det här avsnittet fokuserar vi på myterna om George Soros och deras koppling till antisemitism.

För Ungerns premiärminister Viktor Orbán har finansmannen och filantropen George Soros blivit huvudfiende. Med sin retorik gör han Soros till en närmast mytisk figur. Soros anklagas för att ligga bakom den liberala oppositionen så väl som invandringen till Europa. Och när EU kritiserar Ungern för regeringspartiets inskränkningar i demokratin och rörelsen mot en allt mer auktoritär stat skyller Orbán på Soros.

Visst ger pengar makt. Men den makt som den ungersk-amerikanska mångmiljonären tillskrivs är närmast sagolik.

Ändå får Orbáns bild av Soros fäste. Den plockas upp av högerextremister i Europa men också av konservativa politiker i både EU och USA.

I det här avsnittet fokuserar vi på myterna om George Soros. Vem är han och varför finns det så oerhört många och negativa berättelser om honom? Har det funnits andra historiska personer som tillskrivits samma, närmast mytologiska, ställning i världspolitiken?

I studion för att försöka svara på detta är Expos researcher Jonathan Leman och Daniel Vergara, reporter.

Programledare och producent: Anna Fröjd. Mytpodden producerades 2019.

 

 

Mytkollen görs med stöd av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor