AI som högerextrem propaganda
Extremhögern har alltid varit kreativ när det kommer till att använda ny teknik för att få ut sitt budskap och AI är inget undantag. Veckans Studio Expo om extremhögerns nya propagandavapen.
Publicerad: 2026-02-13, 05:30
Lästid: 1 minut
AI kan vara ett hjälpsamt verktyg, en rolig förströelse eller för vissa rent av en samtalspartner. Men i händerna på extremhögern har det också kommit att bli ett viktigt propagandaverktyg.
I veckan avslöjade P4 Uppland att minst fyra konton på Tiktok med tusentals följare bestod av högerextremt, AI-genererat, innehåll – klätt i en slags influencer-logik. Samtidigt ser vi också att andelen AI-genererad vit makt-musik ökar och delas frekvent i högerextrema kanaler för att bygga gemenskap och identitet.
Vilken roll spelar AI för extremhögern – hur används det och vem bär egentligen ansvaret för det som genereras?
Gäster är P4 Upplands granskande reporter Siri Christiansen och Expos vd Daniel Poohl.
Programledare: Erik Glaad



