Nytt nummer av Expo
I Expo #1-2011 berättar ledaren för den antimuslimska kampanjorganisationen English Defence League om vad han vill med organisationen. Vi granskar även Sverigedemokraternas ungdomsförbund.
Uppdaterad: 2018-05-15, 09:22
Publicerad: 2011-03-04, 06:43
Lästid: 1 minut
Du läser just nu gratis innehåll
Ditt stöd hjälper oss bekämpa rasism och främja demokrati genom granskning och kunskapsspridning.
Antimuslimska English Defence Leagues gatuaktioner har skrämt upp britterna. Men EDL sprider inte bara rädsla. Bland fotbollshuliganer och frustrerade arbetarklassmän vinner organisationen stöd. Vi följde EDL:s ledare och supportrar på väg mot vad som skulle bli deras största manifestation någonsin.
Sverigedemokraternas ungdomsförbund har beskrivits som Stureplansbrats. Vi undersökte om den bilden var sann, vilket landade i den största granskningen av SDU någonsin.
Dessutom, europeiska högerpopulister söker stöd bland politiker i Israel och USA, situationen för den judiska minoriteten i Iran, nya matstrider i SD och Jamel, byn där tyska högerextremister tagit över.

