Du läser just nu gratis innehåll

Ditt stöd hjälper oss bekämpa rasism och främja demokrati genom granskning och kunskapsspridning.

Två medlemmar i nazistiska Nordiska motståndsrörelsen (NMR) frias av Stockholms tingsrätt från åtalet om hets mot folkgrupp.

Domen gäller en icke tillståndsgiven NMR-manifestation på Sergels torg i Stockholm den 2 augusti i fjol, under pågående Pridefestival. Enligt åtalet spred NMR-medlemmarna tillsammans och i samförstånd hbtq-fientliga budskap genom ett tal och genom att i direkt anslutning till talet bränna en Prideflagga.

Kallade Pride degenererat och perverst

I sitt tal riktade Joakim Kannisto, som har en framträdande roll i nazistorganisationen, nedsättande uttalanden mot homo- och bisexuella samt personer med könsöverskridande identitet eller uttryck, enligt åtalet. Därefter hällde han brännbar vätska på den regnbågsflagga som han under talet stod på – som den andra aktivisten sedan satte eld på.

I förundersökningsprotokollet finns en utskrift av det tal som hölls i samband med aktionen. Där beskriver Kannisto Priderörelsen som ”degenererande” och ”pervers”. Han säger också att Pride-deltagare ”groomar barn” och att de måste ”rekrytera” eftersom ”de inte kan föröka sig”.

Båda NMR-medlemmarna förnekade i såväl polisförhör som tingsrätt brott och hävdade att aktionen syfte var att kritisera Pride som politisk rörelse och inte hbtq-personer som grupp.

Tingsrätten: inte riktat mot grupp

Tingsrätten tar fasta på de åtalades förklaring och friar de båda männen. De skriver i sin dom att Kannisto var tydlig med att NMR var på plats för att opinionsbilda mot Pride, som en politisk rörelse.

Enligt rätten handlade talet om att kritisera företeelser och beteenden kopplade till Pride, snarare än att uttrycka missaktning mot någon särskild grupp. Även flaggbränningen bedöms i det sammanhanget som kritik mot Pride och inte mot hbtq-personer. 

I domen skriver rätten också att en sådan kritik måste få framföras utan rättsliga konsekvenser och att NMR-medlemmarnas agerande, även om det var provokativt och olämpligt, får accepteras inom ramen för det fria demokratiska samtalet.

En av rättens ledamöter, en tingsfiskal, var däremot skiljaktig och ville döma de åtalade för hets mot folkgrupp.

Enligt honom går det inte att se uttalandena om att Pride-deltagare ”groomar barn” som saklig kritik mot Pride som politisk rörelse och att uttalandet i själva verket är att betrakta som missaktande mot hbtq-personer som grupp.

”Finns ett starkt prejudikatsvärde”

Kammaråklagare Otto Svanberg Ohlsson är inte heller han nöjd med domen.

– Jag konstaterar att rättens juridiskt skolade ordförande varit skiljaktig och bedömt att agerandet utgjort hets mot folkgrupp, medan rättens nämndemän frikänt de två tilltalade, säger han till Expo.

– Jag kommer att överklaga domen. Det finns ett starkt prejudikatsvärde när det kommer till flera frågor kopplade till det här brottet, säger Otto Svanberg Ohlsson.

Nordiska motståndsrörelsen terrorklassades av USA sommaren 2024.