Slog tonåring med biljardkö
En 19-årig vit makt-musiker från Västervik är misstänkt för att ha slagit en 17-årig man i huvudet med en biljardkö på en ungdomsfest utanför Stockholm.
Uppdaterad: 2018-01-31, 07:22
Publicerad: 2011-02-03, 15:25
Lästid: 1 minut
Du läser just nu gratis innehåll
Ditt stöd hjälper oss bekämpa rasism och främja demokrati genom granskning och kunskapsspridning.
Det var i slutet av oktober förra året på en ungdomsfest i Gustavsberg utanför Stockholm som misshandeln ägde rum. Enligt åklagare Olof Calmvik ska det ha uppstått en ordväxling som slutade med att den 19-åriga nazisten gav sig på 17-åringen med biljardkön.
Den 19-åriga mannen ska ha slagit 17-åringen så hårt i huvudet att han började blöda. 19-åringen har i förhör med polisen sagt att han inte slagit någon. Nu har han ändå åtalats och brottet är rubricerat som misshandel.
Den 19-årige mannen har förekommit i nazistiska kretsar sedan 2007. Då deltog han i en demonstration i Stockholm arrangerad av Nationalsocialistisk front. På Facebook poserar han med två knogjärn på sin presentationsbild. Han spelar också bas i ett vit makt-band.

