Jobbik framåt i lokalval
Det högerextrema ungerska partiet Jobbik vann framgångar i söndagens lokalval och blev näst största parti i nära samtliga län. Det konservativa partiet Fidesz fortsätter att vara största parti.
Uppdaterad: 2018-01-31, 07:28
Publicerad: 2014-10-14, 07:23
Lästid: 1 minut
Du läser just nu gratis innehåll
Ditt stöd hjälper oss bekämpa rasism och främja demokrati genom granskning och kunskapsspridning.
Jobbik, som är ökänt för sin antiziganism och antisemitism, fick i söndagens ungerska lokalval starkast stöd i 14 mindre städer och byar. Partiet blev dessutom näst största parti, efter Fidesz, i 18 av 19 län och därmed större än Socialistiska partiet.
– Från och med 2018 kommer vi att styra det här landet, sade Jobbiks partiledare Gabor Vona, efter han tagit del av valresultatet, rapporterar BBC.
Jobbik fick 20,7 procent av rösterna parlamentsvalet tidigare i år och 14,6 procent i Europaparlamentsvalet.
Jobbik har uppmärksammat för en rad antisemitiska utspel och arrangerat antiromska demonstrationer. Paramilitära grupper kopplade till partiet har patrullerat och spridit skräck bland minoritetsbefolkningen i ungerska byar.
Regeringspartiet Fidesz, som har två tredjedelars majoritet i parlamentet, gjorde återigen det starkaste valet. Trots att Fidesz backade i lokalvalet jämfört med valet 2010 får de borgmästarposten i 20 av landets 23 viktigaste städer, rapporterar Associated Press.


