Lokal nazistledare anhållen
Ledaren för Svenska motståndsrörelsen i Småland anhölls tillsammans med två andra medlemmar under lördagen misstänkta för förberedelse till grov misshandel.
Uppdaterad: 2017-09-18, 07:28
Publicerad: 2008-02-25, 15:00
Lästid: 1 minut
Du läser just nu gratis innehåll
Ditt stöd hjälper oss bekämpa rasism och främja demokrati genom granskning och kunskapsspridning.
Det var vid 22-tiden i lördags som polisen i Västervik fattade misstanke mot männen. Det visade sig att de satt i en falskskyltad bil och när den stoppades fann polisen diverse tillhyggen, en bensindunk, flaskor och trasor i bilen. Polisen misstänker att de förberedde sig inför en misshandel.
Samtliga männen är sedan flera år tillbaka aktiva i Svenska motståndsrörelsen och samtliga är tidigare dömda för liknande brott. En av dem dömdes i oktober 2006 för att tillsammans med ett tiotal nazister stormat en studiecirkel i Vimmerby som drevs av de lokala ungsocialisterna.

