SD-ledamot lämnar partiet
Gunnar Bockner, som tog plats i Motala kommunfullmäktige för Sverigedemokraterna 2008, meddelade i måndags kväll att han lämnar samtliga uppdrag för partiet.
Uppdaterad: 2017-09-18, 07:25
Publicerad: 2009-12-15, 14:37
Lästid: 1 minut
Du läser just nu gratis innehåll
Ditt stöd hjälper oss bekämpa rasism och främja demokrati genom granskning och kunskapsspridning.
Anledningen till avhoppet är missnöje med partikollegan Rune Krig som begärt 70 000 i ersättning för sina uppdrag under följande år.
- Jag har begärt att få partiets stadgar på papper och skrivit till både Rune Krig, distriktet och till partiet på riksnivå. Men inte fått någonting och det är inte acceptabelt. Man måste veta vad som gäller när man är medlem i en förening, säger Gunnar Bockner till Östgöta Corren.
Men Bockners kritik riktar sig inte enbart mot den före detta kollegan utan också mot Sverigedemokraterna i stort som Gunnar Bockner menar saknar en riktig politik.
- De är ju mest kritiska till invandrare.
Det var 2008 som Gunnar Bockner tog plats för Sverigedemokraterna efter att partiets förra kommunfullmäktigeledamot Rickard Kling valt att lämna sina uppdrag. Nu står åter en stol tom för Sverigedemokraterna i Motala.

