Publicerad 2012-09-01 15:21

Gustav Kasselstrand sitter kvar som ordförande för SDU. På lördagen valdes han om med 39 röster mot 10. Bilden är från Almedalen tidigare i år.
Gustav Kasselstrand valdes på lördagen om till ordförande för Sverigedemokratisk ungdom, SDU. Kasselstrand säger till Expo Idag att ungdomsförbundet kommer att framhålla nationalismen och vara tydliga med sina ståndpunkter även när de går på tvärs mot moderpartiets.
Gustav Kasselstrand publicerade förra året en debattartikel i Aftonbladet i vilken SDU krävde att moderpartiet tar ställning för en palestinsk stat. Artikeln kritiserades av flera tongivande Sverigedemokrater. Kasselstrand utmanades sedermera om ordförandeskapet av Paula Bieler, som anklagat honom för att driva en ”opposition mot partiet”. Kasselstrand har även kritiserats för att ha en arrogant ledarstil och för att ha gett förbundet en aggressiv framtoning. Bland annat har ungdomsförbundet hållit flera demonstrationer mot ”svenskfientlighet” och lanserat kampanjer som ”Stolt svensk”.
På SDU:s förbundskongress fick dock Kasselstrand förnyat förtroende med 39 röster mot 10.
Vill du att fler ska kunna läsa artiklar som den här?
Hjälp oss att fortsätta granska och sprida våra artiklar utan betalväggar.
Stå upp för demokratin. Bli månadsgivare
Annons
Följ Expo i sociala medier
Studio Expo om den progressiva miljardären som blev en radikaliserad ägare av plattformen X.
Varför är medieproduktionen så viktig för extremhögern?