Mellan den andra och åttonde maj 1945 kapitulerade Tyskland på alla fronter och andra världskriget led mot sitt slut. Trots att 80 år passerat sedan dess figurerar fortfarande ett antal lögner och konspirationsteorier om vad som egentligen skedde inom såväl nazistiska miljöer som inom extremhögern i stort.

Expo listar fem vanliga myter som används för att förneka delar av historien eller försöka förflytta fokuset i diskussionerna om kriget från att handla om de tyska nazisternas krigsförbrytelser till att istället handla om judarna eller den svenska socialdemokratin.

Förintelseförnekelse

Inom antisemitiska kretsar är en total förnekelse av Förintelsen en vanligt förekommande företeelse. Dels för att uttrycka sin sympati och beundran för det forna Nazityskland, dels för att försvara Nazityskland från olika attacker eller anklagelser.

Dagens förintelseförnekelse härstammar från den inhemska nazityska propagandan som spreds under förkrigstiden och under krigets gång. Adolf Hitlers propagandaminister Joseph Goebbles, en central figur i spridningen av den antisemitiska propagandan, lade grunden för den miljö som i dag reproducerar Nazitysklands idéer och försvarar dess agerande. Att förneka Förintelsen i dag blir ett sätt att legitimera sin antisemitiska och rasistiska politik och få gehör för sina idéer, utan att de belastas av minnet av Förintelsen.

Förintelseförnekare riktar ofta in sig på detaljer i nazisternas industriella mördande, som de menar är felaktiga i den vedertagna beskrivningen av processen. Målet är att försöka påvisa felaktigheter för att därmed kunna avvisa den etablerade historiebeskrivningen som en lögn och på så sätt minska stigmatiseringen och öppna upp för den nazistiska idévärldens återlansering.

Ett annat grepp som förintelseförnekare använder är att anklaga judar för att utnyttja Förintelsen idag som ett sätt att tjäna sympati och pengar eller att legitimera staten Israel, menar man.

Framträdande personer inom Nordiska motståndsrörelsen, NMR, bland annat den tidigare ledaren Simon Lindberg, har hävdat att förintelsen är ”en saga”, ”en bluff för att få pengar av tyska staten” eller ”omöjlig”.

”Jag tror inte på sagan om Förintelsen” – Över 500 deltog i nazistmarsch

Många i motdemonstration. Hyllande av Hitler och nationalsocialismen. Förnekande av Förintelsen. Nordiska motståndsrörelsen samlade på måndagen mellan 550 och 600 demonstranter i Falun.

Historierevisionism

Ett annat sätt att angripa minnet av Förintelsen inom högerextrema miljöer är att förmildra, relativisera eller förminska folkmordet. Vissa menar bland annat att judarna var med och bedrev folkmordet i samarbete med nazisterna, eller att dödstalet på sex miljoner egentligen var mycket lägre.

Förintelseförnekare eller historierevisionister är inget nytt och har funnits från dess att Goebbles propaganda började produceras fram till i dag. Däremot har spridningen av propagandan ökat markant under 2000-talet på grund av internet. Idéerna som cirkulerar är dock sig lika och utgår till stor del från falsariet Sion vises protokoll – en antijudisk pamflett som spreds i början av 1900-talet och menade att en judisk världskonspiration styrde i det dolda. Med Sion vises protokoll, framtagen i antisemitiska kretsar i Ryssland vid tiden för de antijudiska pogromerna, moderniserades de antisemitiska myterna från en medeltida kristen förpackning till att passa in i det moderna samhället.

Judarna startade kriget

I linje med antisemitiska Sion vises protokoll så menar man att Nazityskland bedrev ett försvarskrig mot den globala judiska komplott som försökte utrota tyskarna och erövra världen. Även i dag menar många som förnekar Förintelsen att judarna i själva verket startade kriget och den tyska krigsföringen var i försvar.

Rötterna till förnekandet finns i Nazityskland

Akademiker och forskare har ofta tävlat om att hitta den första förintelseförnekaren. Är frågan felställd från början?

En annan del av förintelseförnekandet är att vägra erkänna att det fanns en omfattande förföljelse av judar som utmynnade en systematisk utrotningspolitik över hela Europa och delar av Nordafrika. Krigsförbrytarna var de allierade fienderna mot Tyskland, som användes av judarna i deras kamp mot Tyskland.

Ett vanligt sätt att legitimera myten om att judarna startade kriget inom antisemitiska miljöer är att hänvisa till filmen Europa: The Last Battle från 2017. Den antisemitiska, revisionistiska påstådda dokumentärfilmen förekommer ofta i högerextrema sammanhang som bevis på att judarna startade båda världskrigen och att nazisterna enbart försökte rädda Tyskland från judarnas komplott att upprätta staten Israel. Propagandafilmen används ofta för att rekrytera nya personer in i vitmakt- och nazistmiljöer.

Kålsuparteorin om Sverige

En vanligt förekommande myt är att Socialdemokraterna under andra världskrigets gång var behjälpliga Tyskland på olika sätt eller i själva verket var de verkliga nazisterna som introducerade Tyskland till rasbiologin.

Flera Sverigedemokrater har spridit lögner om Sveriges roll under krigstiden. Sari Janssen, SD-politiker i Hallstahammar, har bland annat hävdat att Socialdemokraterna hade en aktiv roll i de tyska nazisternas raspolitik och var de som introducerade rasbiologin för Hitler.

Vidare har Björn Söder, SD-ledamot i riksdagen, påstått i ett inlägg på X att Socialdemokraterna och Centerpartiet hjälpte nazisterna med rasbiologi under andra världskriget. Även Richard Jomshof hävdade så sent som 2022 att Socialdemokraterna ”kröp lydigt för de tyska nazisterna”, även om Sverige vid tidpunkten hade en samlingsregering.

Brunsmetningen av socialdemokratin

Sedan förra valet har myter om Socialdemokraternas relation till Nazityskland tilltagit i styrka i den SD-vänliga nätmiljön.

Trots att kritiken riktas mot Socialdemokraterna blir påståendena ett vapen för förintelseförnekare och antisemiter. Att lögner och historieförfalskningar om Förintelsen sprids gör det enkelt för förintelseförnekare att hävda att det är omöjligt att veta vad som är sant och inte. Att saluföra antisemitiska och konspiratoriska tolkningar av historien blir således enklare. Kålsuparteorier om socialdemokratin blir ett sätt att utmåla sig som allierade med judarna, medan man egentligen parasiterar på Förintelsen för att vinna mark i det politiska samtalet.

Vart tog Hitler vägen?

Inom konspirationistiska miljöer finns en uppsjö av teorier om att Hitler aldrig dog utan iscensatte sitt självmord i bunkern. Vissa menar att han flydde i en ubåt och satte kurs mot Argentina, andra menar att han reste till en hemlig bas i Antarktis.

Mer absurda teorier innefattar bland annat att han reste ut i rymden och bosatte sig på månen eller flyttade till Irland och klädde sig som en kvinna för att inte upptäckas.

2018 kunde franska forskare bekräfta att Hitler är död efter att ha undersökt hans tänder och skalle.